خرید سگ آپارتمانی

خرید سگ آپارتمانی


اگر به دنبال یک حیوان خانگی هستید، سگ یکی از بهترین انتخاب‌ها است. اگر تابه‌حال از سگی نگهداری نکرده ‎اید با یک مشکل روبه‌رو هستید، اینکه چه نژادی را سگ‌ها را انتخاب کنم؟ برای پاسخ به این سؤال باید یک آشنایی نسبی و کلی با نژادهای سگ داشته باشید. ما در مسیر انتخاب و خرید سگ آپارتمانی شما را راهنمایی خواهیم کرد.

خرید سگ آپارتمانی برای شما مناسب است؟

قبل از اینکه در مورد نژاد سگ‌ها مطلبی را بیان کنیم، لازم است به این موضوع بپردازیم که اصلاً خرید سگ آپارتمانی برای شما مناسب است یا خیر؟

  • به این موضوع دقت کنید که سگ‌ها به توجه نیاز دارند. شما باید هر روز، زمانی را برای بازی و توجه به آن‌ها در هر نظر بگیرید. حالا این زمان در هر نژادی با دیگری تفاوت دارد.
  • نکته بعدی که در مورد خرید سگ باید به آن توجه داشته باشید، هزینه‌های آن است. تصور نکنید که حیوان خانگی داشتن برای شما هیچ هزینه‌ای ندارد. شما باید غذا، شامپو، برس و دیگر لوازم مورد نیازش را تهیه کنید. سگ همچنان نیاز چکاپ‌های دوره‌ای دارد.
  • موضوع دیگری که اهمیت بسیار بالایی دارد، بحث مسئولیت‌پذیری است. به یاد داشته باشید که شما در مقابل حیوان خانگی خود، مسئول هستید. نباید به‌هیچ‌‌عنوان او را اذیت کنید، اگر سگ شما تحمل تنهایی را ندارد، نباید او را تنها گذاشت.

چه شرایطی را برای خریدن یک سگ اپارتمانی باید در نظر گرفت؟

در انتخاب یک سگ باید به شرایط خودتان هم دقت داشته باشید. به‌عنوان‌مثال اگر شما شاغل هستید و نیمی از روز سگ باید در خانه تنها باشد، نژادهای پودل و پامرانین انتخاب خوبی برای شما نخواهند بود. زیرا طاقت تنهایی ندارند و اذیت می‌شوند.

شرایط آب‌وهوایی هم از دیگر مواردی است که باید به آن توجه داشته باشید.

این نکته را فراموش نکنید که نژادهای مختلف سگ، به آب‌وهوای خاصی نیاز دارند. مثلاً سگ‌های هاسکی به آب‌وهوای سرد و خنک نیاز دارند. اگر شما در شهری گرم مثل بندرعباس زندگی می‌کنید، نگهداری از یک هاسکی می‌تواند برای او کشنده باشد و باعث مرگ او شود.

اندازه سگ هم به معنی بزرگی اوست. اگر جای کمی برای نگهداری سگ دارید، انتخاب یک سگ بزرگ باعث می‌شود که سگ و شما هردو اذیت شوید. در آپارتمان‌ها بهتر است که سگ‌های کوچک را نگهداری کنید.

معرفی انواع سگ‌های آپارتمانی

بعدازاینکه گفتیم در خرید سگ آپارتمانی باید به چه نکاتی دقت داشته باشید، حالا قصد داریم که چند نژاد سگ که برای نگهداری در آپارتمان مناسب هستند را به شما معرفی کنیم.

پامرانین

سگ‌هایی با اندازه کوچک، پشمالو و بسیار بامزه هستند. این سگ‌ها انرژی زیادی دارند. شما باید روزانه حداقل یک ساعت با آن‌ها وقت بگذارید. پامرانین هر روز به پیاده‌روی نیاز دارد، زیرا باید انرژی خودش را تخلیه کند. این سگ‌ها به توجه و محبت بسیاری نیاز دارند.

معمولاً توصیه می‌شود که پامرانین را در خانه تنها نگذارید، اگرچه او طاقت تنهایی را دارد اما اگر تنها باشد، خرابکاری می‌کند. پامرانین تحمل گرما را به‌هیچ‌عنوان ندارد. او را در گرما نگه ندارید، زیرا باعث مرگ او می‌شود.

این سگ‌ها به دلیل اینکه اندازه کوچکی دارند، بامزه و برونگرا هستند و به‌سادگی می‌توانند با آدم‌ها ارتباط برقرار کنند، گزینه خوبی برای خرید سگ آپارتمانی هستند. البته باید دقت داشته باشید که پامرانین به هر چیزی توجه می‌کند و پارس کردن آن زیاد است، مگر اینکه در همان زمان تولگی آن را به‌خوبی تربیت کنید.

پودل

سگ‌های بسیار باهوشی که با خانواده اشراف فرانسوی شناخته شده‌اند. این سگ‌ها هوش فوق‌العاده‌ای دارند و تربیت کردن آن‌ها هم بسیار ساده است. اگر تابه‌حال تجربه تربیت سگی را نداشته‌اید، می‌توانید با تربیت پودل شروع کنید.

این سگ‌ها در سه اندازه وجود دارند که شما با توجه به فضایی که در اختیار دارید، می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. پودل‌ها زیاد پارس نمی‌کنند و این موضوع بسیار خوب است. اگرچه آن‌ها به توجه و بازی کردن روزانه نیاز دارند اما لازم نیست هرروز آن‌ها را به پیاده‌روی ببرید.

پودل‌ها سگ‌های تمیزی هستند، به همین دلیل برای نگهداری آن‌ها در آپارتمان مشکلی نخواهید داشت. اگرچه سگ‌های پودل موهای فر و بلندی دارند اما مویریزی نمی‌کنند و موهای آن‌ها حساسیت‌زا نیست. سگ پودل به‌هیچ‌عنوان طاقت تنهایی را ندارد، پس در انتخاب آن دقت کنید تا بعداً با مشکلی روبه‌رو نشوید.

شیتزو

سگ‌های شیتزو یکی از گزینه‌های محبوب در خرید سگ آپارتمانی به‌حساب می‌آیند. چهره پشمالو و رفتار دوستانه آن‌ها باعث این محبوبیت شده است. شیتزوها به‌سادگی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند. حالا این دیگران می‌توانند افراد غریبه یا حیوانات خانگی دیگر باشد.

اگر یک سگ در خانه دارید و به دنبال دومی هستید، شیتزو انتخاب خوبی برای شما خواهد بود. حتی اگر کودک زیر 3 یا 4 سال دارید، شیتزو نه‌تنها با او دوست می‌شود، بلکه مانند یک نگهبان وفادار کنار کودک شما می‌ماند و از او محافظت می‌کند.

چاوچاو

سگ‌هایی پشمالو هستند که در پشت گردن موی بیشتری دارند، این موضوع باعث شده که کمی شبیه شیر به نظر برسند. اندازه کوچک چوچو و بدن بدون بوی آن باعث شده که یکی از گزینه‌های خوب برای خرید سگ آپارتمانی باشند.

توجه داشته باشید که این نژاد از سگ هوش بسیار زیادی داشته و علاقه خاصی هم به یادگیری دارند. همین موضوع باعث می‌شود که هر چیزی را سریعاً و به‌خوبی یاد بگیرند. این سگ‌ها معمولاً فعال و پرجنب‌وجوش هستند.

مالتیز

یک سگ کوچک و عروسکی دیگر که برای خرید سگ آپارتمانی به شما پیشنهاد می‌شود. این سگ‌ها اگرچه اندازه کوچکی دارند اما دارای قدرت بدنی بالایی هستند. رنگ سفید و جثه کوچک باعث شده تا سگ‌های مالتز علاقه‌مندانی داشته باشند. نکته منفی در مورد مالتز دیر تربیت شدن آن‌هاست. اگر قصد خرید این سگ را دارید، تربیت‌شده او را بخرید، زیرا یاد دادن به او اصلاً کار ساده‌ای نیست.

نتیجه‌گیری

خرید سگ آپارتمانی اگرچه به نظر ساده می‌آید اما باید به نکات بسیار مهمی دقت داشته باشید. یکی از مهم‌ترین نکات این است که از خودتان و شرایط زندگی خود، اطمینان داشته باشید. نگهداری از یک سگ اصلاً کار ساده‎ای نیست و مسئولیت بزرگی به‌حساب می‌آید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *