معرفی سگ نژاد شیتزو

یکی از نژادهای محبوب سگ های عروسکی در دنیا، شیتزو است که می تواند دوست خوبی برای شما باشد. آن ها بسیار پرانرژی، دوست داشتنی و مهربان هستند. در این مقاله به معرفی نژاد سگ شیتزو میپردازیم:

نام شیتزو از زبان چینی بر گرفته شده است و به معنی شیر کوچک می باشد. این سگ بازیگوش دوست دارد همیشه در کنار شما باشد و به صاحبش به شدت عشق می ورزد. او از بازی کردن خسته نمی شود و دوست دارد شما را از این اتاق به آن اتاق به دنبال خود بکشاند. این سگ ها جثه ی کوچکی دارند که به محبوبیت آن ها می افزاید.

معرفی نژاد سگ شیتزو

شیتزو سگ های کوچکی هستند که قد آن ها عموما میان 22 تا 25 سانتی متر و وزنی در حدود 3 تا 8 کیلوگرم دارند. انرژی فراوان و شادابی شیتزوها موجب برقراری ارتباط بسیار عالی با انسان ها شده است. سگ های این نژاد به راحتی ارتباط برقرار می کنند و عاشق بازی کردن هستند.

ریزش مو در سگ های این نژاد بسیار کم است و اگر او را در منزل نگهداری کنید به ندرت موهای او را بر روی وسایل خود خواهید دید. اگر بخواهیم با ریزش مو در نژادهای دیگر مقایسه کنیم، می توان گفت که اصلا ریزش مو ندارند که این خود یک ویژگی مثبت است برای کسانی که به موی سگ آلرژی دارند.

آن ها سازگاری بالایی دارند و با کودکان و حتی با دیگر حیوانات خانگی به خوبی می سازند که این امر سبب می شوند خانواده هایی که دارای فرزند هستند و یا کسانی که از حیوانات خانگی دیگری نیز مراقبت می کنند، بتوانند شیتزو را در کنار خود داشته باشند.

معرفی نژاد سگ شیتزو
معرفی نژاد سگ شیتزو

 

تاریخچه نژاد شیتزو

نام سگ شیتزو در قدیم، شیر تبتی بوده است و در زمان های قدیم از آن ها به عنوان سگ نگهبان هم استفاده می شد. زیستگاه اصلی آن ها در گذشته کشور چین بوده است. امپراتورهای چین علاقه ی بسیار زیادی به این نژاد داشته اند و آن ها را در کاخ های خود نگهداری می کردند.

خصوصیات ظاهری

این سگ ها اندازه ی کوچکی دارند و پوزه ی آن ها در مقایسه با سگ های دیگر نژادها بسیار کوچک است. رنگ در این نژاد متنوع است و به رنگ های طلایی و سفید و قرمز و سفید و سیاه دیده می شوند. چشم های درشت نیز از دیگر ویژگی های شیتزوهاست.

موهای شیتزوها بسیار بلند می شود و این ویژگی یکی از زیباترین خصوصیت آن هاست. جنس موهای آنها نرم و ابریشمی است.

ویژگی های رفتاری

شیتزوها یکی از صمیمی ترین نژادهای سگ هستند که به خوبی می توانند با انسان ها ارتباط برقرار کنند. اگر او را در منزل نگهداری کنید به خوبی می تواند ساعت های زیادی در روز شما را سرگرم کند.

آن ها عاشق زندگی کردن در میان افراد خانواده هستند و به شدت از تنهایی گریزانند.

او از بازی کردن با شما خسته نخواهد شد و یک دوست و همراه بسیار عالی است. این سگ ها اهل حمله کردن نیستند و شخصیت آرامی دارند. آن ها رفتاری دوستانه دارند و به هیچ وجه وحشی نیستند.

انرژی بسیار زیاد او باعث می شود در طول روز همواره بازی کند و گاهی ممکن است در میان بازی هایش دست به خرابکاری بزند.

شیتزوها هوش بسیار بالایی دارند. اگر در سن کم به آن ها آموزش های لازم را بدهید، در مدت کوتاهی می توانند کارهایی مانند دستشویی کردن، بخواب، پاشو، بشین و بیا را به خوبی یاد بگیرند.

در نظر داشته باشید که آموزش دادن به حیوانات نیازمند تخصص است و هرکسی به راحتی نمی تواند به آن ها آموزش دهد.

غریزه ی شکار در سگ های این نژاد پایین است. به همین دلیل به راحتی می توانند با دیگر حیوانات و سگ هایی که سایزی کوچک تر از خودشان داشته باشند، کنار بیایند. اگر در سن پایین به خوبی او را آموزش ندهید ممکن است در بزرگسالی به خصوص مواقعی که او را تنها می گذارید، به شدت پارس کند و پر سر و صدا باشد.

به دلیل سایز کوچکی که دارند ممکن است ناخواسته در حین بازی کردن یا فعالیت های دیگر، ضربه بخورند. شما باید به میزان کافی از او مراقبت کنید و مراقب باشید به خود آسیب نرساند.

ویژگی های رفتاری
ویژگی های رفتاری

محبوبیت شیتزو در میان ایرانیان

شیتزو از محبوب ترین نژاد سگ آپارتمانی در ایران است که طرفداران بسیار زیادی دارد.

حتی اگر نژادهای میکس شده از شیتزو را در نظر نگیریم، این نژاد با اختلاف زیادی با سایر نژادها، بیشترین محبوبیت را در میان ایرانیان دارد. یکی از دلایل محبوبیت آن ها زیبایی ظاهری و چهره ی عروسکی این سگ هاست. این سگ ها جذاب و دوست داشتنی هستند و می توان گفت هر کسی آن ها را ببیند مجذوب زیباییشان می شود.

حتی بسیاری از افرادی که به سگ های آپارتمانی علاقه ای ندارند، اظهار داشته اند که شیتزو بسیار دوست داشتنی است. خونگرمی و ویژگی های رفتاری این سگ ها از جمله دلایلی است که ایرانیان را مجذوب خود کرده است. آن ها به شدت اجتماعی هستند و زندگی در کنار انسان ها را دوست دارند.

شیتزوهای اصیل در مقایسه با شیتزوهای میکس قیمت بالاتری دارند، اما در کل قیمت سگ شیتزو نسبت به بسیاری از نژادهای سگ آپارتمانی، مناسب است و این از دیگر ویژگی هاییست که باعث شده افراد بیشتری بتوانند از شیتزوها نگهداری کنند.

چندین نکته در مورد سگ‌های شیتزو :

  • سگ‌های نژاد شیتزو برای نگهداری در آپارتمان مناسب هستند.
  • روزی یکبار آن‌ها را به پیاده روی ببرید و یا حتما در خانه با آن‌ها بازی کنید.
  • سگ های این نژاد به شدت به گرما حساس هستند و به هیچ وجه نباید طولانی مدت در فضای با دما بالا باشند.
  • سگ‌های شیتزو بسیار باهوش و آموزش پذیر هستند.
  • در صورت مشاهده کاهش اشتها، ریزش مو، بوی بد دهان، مصرف بیشتر آب، تغییرات رفتاری، بی‌حالی، کاهش وزن شدید و خواب زیاد حتما به دامپزشک مراجعه کنید.این موارد علائم ابتلا به بیماری هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *